FERMID VÕI SARIKAD-KUMB KATUSEKONSTRUKTSIOON VALIDA?

Fermid

 

Fermid majal. Erakogu.

Üks olulisemaid otsuseid kodu ehituse või rekonstrueerimise planeerimisel on katusekonstruktsiooni valik. Kas otsustada traditsiooniliste talade ja sarikate või tänapäeval aina enam kasutatavate puitfermide kasuks? Mõlemad lahendused täidavad üht eesmärki, kuid mõlemal tüübil on omad eripärad. Kõige olulisem erinevus kahe lahenduse vahel seisneb nende ettevalmistamises ja paigaldamises. Selles artiklis räägime lähemalt, mis on fermid ja sarikad ja kuidas neid paigaldatakse.

Sarikad

Katusesarikad ja -talad on puidust või metallist omavahel ühendatud katusekonstruktsioonielemendid. Sarikad toetuvad tavaliselt välisseintele, harvem laetaladele. Ülemised otsad ühendatakse paarideks. Kõrgema harjaga katuste korral ühendatakse sarikad omavahel pennidega. Vajadusel paigaldatakse sarikatele alla puidust toed. Tihti paigaldatakse sarikate alla, toepostide peale, rõhttala ehk pärlin. Pärlin ühendab ühe katuse külje postid ja sarikad. Katuse jäikuse suurendamiseks võib sarikad omavahel ühendada diagonaalsidemetega. Sarikatele paigaldatakse peale roovlatid, laudis ja meelepärane katusekate. Sarikad pannakse kokku ehitusplatsil kohapeal ning see võtab võrdlemisi palju aega ja inimressurssi. Paigaldamiseks on vaja kogenud spetsialiste. Soovitatav pigem väikesemahuliste ehitusprojektide jaoks.

Fermid

Puidust katusefermid on eelnevalt tehases kokkupandud konstruktsioonid.  Uudne puitsarikate valmistamise tehnoloogia võeti Ameerikas kasutusele juba pool sajandit tagasi. Ogaplaatfermid on aina populaarsemad ning tänu nende töökindlusele ja lihtsusele on need võetud puitkandekonstruktsioonide rajamisel kasutusele kogu maailmas. Katusefermide projekteerimiseks kasutatakse spetsiaalset arvutiprogrammi, mis arvestab kõikide erinevate koormustega. Saematerjaliks kasutatakse kuivatatud, hööveldatud ja tugevus-sorteeritud okaspuitu. Sõrestike detailide lõikamine toimub kõrgtehnoloogia abil ja ogaplaatfermid pressitakse valmis spetsiaalsetel presspinkidel. Liidete ühendamiseks kasutatakse tsingitud terasest ogaplaate.

Fermid transporditakse ehitusplatsile kokkupanduna ning tõstetakse transpordiautolt otse seintele. Fermide paigaldamiseks ei ole tarvis eritehnikat ning enamasti on transpordisõidukil olemas ka kraana, mis teeb laadimise veel lihtsamaks. Ferm tõstetakse kas ühekaupa või kogu pakiga korraga seintele. Fermide paika panemiseks pole vaja palgata spetsialisti, sest tavaehitaja saab selle tööga suurepäraselt hakkama. Loe rohkem siit!

Fermid või sarikad-kumba siis valida?

Ehituse maksumuse ja ehitusaja vähendamiseks oleks mõistlik kasutada puitferme. Samuti on see lahendus parim valik, kui plaanite katusekonstruktsiooni ise paigaldada – nii säästate raha, sest kokkupanekusse ei pea raha investeerima. Kokkuvõtlikult võib öelda, et fermide lahendus katuse ehitusel on kiirem, odavam ja lihtsam. Võta meiega ühendust ja leiame parima lahenduse.