Fermid või sarikad-kumb katusekonstruktsioon valida?

Fermid
Fermid majal. Erakogu.

Üks olulisemaid otsuseid kodu ehituse või rekonstrueerimise planeerimisel on katusekonstruktsiooni valik. Kas otsustada traditsiooniliste talade ja sarikate või tänapäeval aina enam kasutatavate puitfermide kasuks? Mõlemad lahendused täidavad üht eesmärki, kuid mõlemal tüübil on omad eripärad. Kõige olulisem erinevus kahe lahenduse vahel seisneb nende ettevalmistamises ja paigaldamises. Selles artiklis räägime lähemalt, mis on fermid ja sarikad.

Sarikad

Katusesarikad ja -talad on puidust või metallist omavahel ühendatud katusekonstruktsioonielemendid. Sarikad toetuvad tavaliselt välisseintele, harvem laetaladele. Ülemised otsad ühendatakse paarideks.   Kõrgema harjaga katuste korral ühendatakse sarikad omavahel pennidega. Vajadusel paigaldatakse sarikatele alla puidust toed. Tihti paigaldatakse sarikate alla ehk toepostide peale rõhttala ehk pärlin. Pärlin ühendab ühe katuse külje sarikad ja postid. Katuse pikisuunalise jäikuse suurendamiseks võib vajadusel katuse sarikad omavahel ühendada diagonaalsidemetega. Sarikatele kinnitatakse roovlatid, laudis, katusekattematerjal. Sarikad pannakse kokku ehitusplatsil kohapeal ning see võtab rohkem aega ja inimressurssi. Paigaldamiseks on vaja kogenud spetsialiste. Soovitatav pigem väikesemahuliste ehitusprojektide jaoks.

Fermid

Puitfermid on eelnevalt tehases kokkupandud katusekonstruktsioonid.  Uudne puitsarikate valmistamise tehnoloogia võeti Ameerikas kasutusele juba pool sajandit tagasi. Ogaplaatfermid on tõestanud oma töökindlust ja usaldusväärsust ning võetud puitkandekonstruktsioonide rajamisel kasutusele kogu maailmas. Katusefermide projekteerimiseks kasutatav programm arvestab kõikide vajalike koormustega: lumi, tuul, katusekate, soojustus, laekonstruktsioon jms. Saematerjaliks kasutatakse kuivatatud, hööveldatud ja tugevus-sorteeritud okaspuitu. Sõrestike detailide lõikamine toimub kõrgtehnoloogia abil ja ogaplaatfermid pressitakse valmis spetsiaalsetel presspinkidel. Liidete ühendamiseks kasutatakse tsingitud terasest ogaplaate.

Fermid tarnitakse ehitusplatsile juba kokkupanduna paigaldusprotsess on kiire ja lihtne. Fermid saab tõsta otse transpordiautolt seintele. Seejuures ei vaja fermide paigaldamine rasketehnikat: tihti on transpordisõidukil ka kraana ja sellega saab tõsta fermid kas ükshaaval või kogu pakiga korraga seintele. Puitfermide paigaldamiseks pole vaja kaasata kvalifitseeritud katusemeistrit, sest ehitaja saab tööga hakkama. Loe rohkem siit!

Kumba siis valida?

Ehituse maksumuse ja ehitusaja vähendamiseks oleks mõistlik kasutada puitferme. Samuti on see lahendus parim valik, kui plaanite katusekonstruktsiooni ise paigaldada – nii säästate raha, sest kokkupanekusse ei pea raha investeerima. Kokkuvõtlikult võib öelda, et fermide lahendus katuse ehitusel on kiirem, odavam ja lihtsam. Võta meiega ühendust ja leiame parima lahenduse.